Chiny - wakacje już od 2799 zł

Na wakacje: Tybet, Chiny

Przewodnik turystyczny: Chiny/ Tybet

Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
5°C
Opady:
0.4 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
3 km/h59°
Czyli Dach Świata, to wciąż jedna z najciekawszych krain na świecie, o bogatej i barwnej kulturze. Dla turystów została otwarta dopiero w latach 80-tych XX wieku. Stolicą i największym miastem Tybetu jest Lhasa. Kojarzona z tajemniczymi i ukrytymi przez wieki miejscami, dziś zaskakuje swoją nowoczesnością – coraz bardziej przypomina chińskie metropolie. Lhasa jest też ośrodkiem buddyzmu tybetańskiego, zwanego lamaizmem. Miasto położone jest na wysokości 3600 m n.p.m. Wokół stolicy jest kilka klasztorów, w tym też Rezydencja Dalajlamy - Czerwony Pałac na zboczu Czerwonej Góry. Pałac uważany jest za cud architektoniczny, roztacza się z niego widok na dolinę oraz stare miasto. Powierzchnia Pałacu to 400x350 m, ma 13 pięter, tysiąc pokoi i 15 tys. kolumn.

Ośrodki i atakcje

 • Najważniejsze miasta: Lhasa.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: pałac Potala, klasztor Tashilhunpo, jezioro Nam Co.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: okolice Lhasy.

Geografia i przyroda

Większość część regionu zajmuje Wyżyna Tybetańska będąca najbardziej rozległym płaskowyżem świata wzniesionym średnio powyżej 4000 m n.p.m. Na południu rozciąga się łańcuch Himalajów.
Jedynym obszarem nadającym się pod uprawę jest dolina rzeki Brahmaputra i jej dopływów. Ilość opadów wynosząca ok. 1500 mm rocznie jest wystarczająca dla potrzeb rolnictwa. Ze wzglądu na duże wzniesienie ponad poziomem morza w Tybecie panuje klimat chłodny (w stolicy Lhasie położonej na wysokości 3600 m n.p.m. średnie temperatury powietrza w zimie wynoszą 0°C natomiast latem 17°C). Poza dolinami rzek, gdzie występują nieduże lasy, w regionie dominuje uboga roślinność wysokogórska.
Wschodnia część Wyżyny Tybetańskiej cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu. Charakterystyczne są głębokie nawet na 2000 m doliny rzek Jangcy, Mekongu i Brahmaputry przełamującej się przez Himalaje największym i najgłębszym przełomem rzecznym świata. W tej części Tybetu występuje cieplejszy i wilgotniejszy klimat z opadami monsunowymi latem. Szata roślinna jest bardziej urozmaicona i zróżnicowana piętrowo – od roślinności wysokogórskiej i łąk alpejskich po subtropikalną roślinność w głębi dolin rzecznych.
Zachodnia część Wyżyny stanowiąca ponad połowę powierzchni Tybetu jest płaskowyżem z licznymi wzniesieniami, na których w wyższych rejonach występują lodowce. W leżących między nimi kotlinach występują słone jeziora. Klimat jest chłodny i suchy ze średnimi temperaturami w lecie poniżej 15°C i w zimie od -10°C do -15°C.

Historia

Ludność Tybetu wywodzi się od wędrownych plemion, które wyemigrowały z Azji Środkowej. Pierwszym znanym z imienia królem Tybetu był Natri Cenpo. Usankcjonował on szamanistyczną religię bon. W VII w. Songsten Gampo stworzył sile państwo ze stolicą w Lhasie podbijając ogromną obszary, zagrażając stolicy Chin a także Indiom i Nepalowi. Jego żony chińska księżniczna Wen Chang i nepalska K’ri-bcun wprowadziły do Tybetu buddyzm. Po IX nastąpił podział Tybetu na mniejsze niezależne państewka. W 1207 roku nastąpił najazd Mongołów co doprowadziło do ponownego zjednoczenia Tybetu pod panowaniem mongolskiej dynastii Yuan, rządzącej również Chinami. W XIV i XV wieku nastąpił kolejny rozwój buddyzmu pod wpływem wielkiego reformatora Tsongkhap założyciela wielu nowych klasztorów, które stały się ośrodkami władzy zarówno religijnej jak i świeckiej. Utworzył on sektę Gelugpa (znaną jako sekta Żółtych Czapek – od koloru nakryć głowy mnichów). Jej najwyższymi zwierzchnikami byli dalajlama i panczenlama. V Dalajlama zwany Wielkim mając poparcie mongolskiego chana Gusri wprowadził w Tybecie teokratyczny system rządów oraz rozszerzył swoje wpływy na tybetańskich królów i wyznawców rodzimej religii bon.
Po 1720 roku do Tybetu zaczęła przenikać ludność chińska. Pod koniec XIX wieku pojawili się Brytyjczycy sprawiając, że region stał się sceną konfliktów między mocarstwami ponieważ carska Rosja również rościła sobie prawa do tego obszaru. W latach 1906-1909 Chiny zajęły Tybet Wschodni a później stolicę – Lhasę. XIII Dalajlama schronił się w Indiach i powrócił kilka lat później w 1912 r. po opuszczeniu regionu przez wojska chińskie. W 1913 roku proklamowano niepodległość Tybetu. W 1950 r. Chiny ponownie zajęły Tybet wprowadzając reformy – przeprowadzając sekularyzację dóbr klasztornych i przesiedlając na te tereny ludność chińską. W 1959 r. po krwawo stłumionym powstaniu XIV Dalajlama udał się na wygnanie do Indii, gdzie pozostał. Rewolucja kulturalna w larach 60. i 70. XX wieku wzmogła represje i ograniczyła życie religijne. Poprawę można zauważyć od końca lat 70., a w latach 80. do Tybetu zaczęto wpuszczać turystów.

Tybet, Chiny - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  10°C
  opady:
  8.7 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  74%
  widoczność:
  8 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  85°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:05
  zach. słońca:
  20:39
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.14°C
  opady:
  4.6 mm
  wiatr:
  146°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  20:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.3°C max.12°C
  opady:
  8.1 mm
  wiatr:
  161°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  20:40
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.4°C max.15°C
  opady:
  6.6 mm
  wiatr:
  183°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  20:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.16°C
  opady:
  2.1 mm
  wiatr:
  84°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  20:41

Tybet - klimat w Chiny