Pogoda i klimat - Pekin, Chiny


Ogromna różnorodność klimatyczna Chin sprawia, że można po nich podróżować przez cały rok, w zależności od regionu.

Dobrą porą na podróż po północno-wschodnich Chinach jest sucha i słoneczna jesień, a po tamtejszym wybrzeżu lato. W Beidaihe od lipca do września możemy liczyć na wodę o temperaturze 22-24 ºC.

 • Częściowe zachmurzenie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  12%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  324°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  18:54
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  196°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  18:55
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  204°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:32
  zach. słońca:
  18:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  127°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:31
  zach. słońca:
  18:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.21°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  146°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:29
  zach. słońca:
  18:58
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
677888677765
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
53358911118652
Powered by:

Chiny - kiedy na wakacje?

 • Ogromna różnorodność klimatyczna Chin sprawia, że można po nich podróżować przez cały rok, w zależności od regionu.
 • Dobrą porą na podróż po północno-wschodnich Chinach jest sucha i słoneczna jesień, a po tamtejszym wybrzeżu lato. W Beidaihe od lipca do września możemy liczyć na wodę o temperaturze 22-24 ºC.
 • W rejonie Quingdao i Szanghaju plażowanie możliwe jest od czerwca do października, kiedy temperatura powietrza przekracza 20 ºC (od czerwca do września 25 ºC), a temperatura wody 19 ºC. W Hongkongu woda ciepła jest niemal przez cały rok, jedynie w styczniu i w lutym jej temperatura spada do 19 ºC. Ocean najcieplejszy jest od maja do października (ponad 25 ºC). Również temperatury powietrza są wtedy najwyższe i wynoszą 27-31 ºC.
 • Należy pamiętać ze latem w środkowych i południowych Chinach powietrze jest wilgotne i duszne, a opady obfite. Na przełomie sierpnia i września na południu występują tajfuny.
 • Miłośnicy wędrówek po górach powinni odwiedzić Tybet między marcem a czerwcem, aby uniknąć upałów. Należy pamiętać, ze nocą nawet w lecie jest zimno.

Wielkość Chin wpływa znacznie na zróżnicowanie klimatyczne tego kraju. Północny wschód (rejon Harbin) charakteryzuje się długą i ostrą zimą. Również w okolicy Pekinu i na równinie wchodzącej w skład Niziny Chińskiej, a wiec nieco bardziej na południe, zimy są mroźne. Dodatkowo występuje tam lodowaty „żółty wiatr”, który niesie pył. Lato jest w tej części kraju upalne i deszczowe. Ulgę znaleźć można w górach i nad morzem. Na zachód od Pekinu klimat jest bardzo suchy, z ostrą i wietrzną zimą oraz bardzo ciepłym latem. Jeszcze bardziej surowy klimat występuje w Kotlinie Dżungarskiej. Kotlina Tarymska, położona na południe od Dżungarii i na północ od Tybetu również znajduje się pod wpływem suchego klimatu, ale jest tam cieplej, zarówno latem jak i zimą. W Tybecie występuje roślinność piętrowa, a im wyżej, tym większe rozrzedzenie powietrza. Częste są burze piaskowe i śnieżne. Na wysokości do 3900 metrów noce są zimne przez cały rok, a od października do marca notuje się znaczne mrozy. W ciągu dnia natomiast jest gorąco. Nieustannie dokuczają tam wiatry. Powyżej tej wysokości możemy stale spodziewać się przymrozków, a w ciągu dnia temperatura raczej nie przekracza 5 ºC. Klimat w środkowych Chinach jest nieco łagodniejszy (choć zimy też są dość zimne), a na południu tego regionu pojawia się roślinność podzwrotnikowa. Lata są tam bardzo gorące i deszczowe, a powietrze jest wilgotne i parne. W południowych Chinach występuje klimat podzwrotnikowy: zimy są umiarkowane (rzadkie przymrozki), a gorące lata obfitują w opady i niosą duszne, wilgotne powietrze. Ponadto na przełomie sierpnia i września możemy spodziewać się tajfunów. Na tym obszarze należy przez cały rok mieć środek przeciwko komarom (natomiast na północy głównie latem).