Chiny Południowe - wakacje już od 4949 zł

Na wakacje: Chiny Południowe, Chiny

Przewodnik turystyczny: Chiny/ Chiny Południowe

Częściowe zachmurzenie
31°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
22 km/h160°
Południe Chin to góry i wyżyny. W tej części kraju jest Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang – skupisko największej mniejszości narodowej w Chinach – Zhuangów. Południowo-wschodnią część kraju zajmują Góry Południowochińskie, przekraczające 2000 m n.p.m. Najwyższa wyżyna na świecie – Wyżyna Tybetańska leży już na zachodzie Chin. Południe obejmuje także fragment wybrzeża chińskiego i Wyspę Hajnan. Na południu Chińska Republika Ludowa graniczy z Laosem, Birmą i Wietnamem, a częściowo także z Indiami.

Regiony

 • Wybrzeże Południowe – region, w którym widać największe wpływy Zachodu, centrum handlu morskiego Chin.
 • Wyspa Hajnan – słynie z pięknych plaż i tropikalnego klimatu.
 • Góry Południowochińskie – niezwykle zróżnicowany kulturowo i geograficznie region. Słynie przede wszystkim z herbat Yunnan.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Kunming, Guiyang, Guangzhou, Makau, Hong Kong.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: plantacje herbat Yunnan, zabytki epoki kolonialnej w Kantonie.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Hong Kong, Kanton, Wyspa Hajan, jezioro Er Hai, prowincje Guangxi i Guizhou.

Geografia i przyroda

Południowa część Chin w większości pokryta jest wyżynami. Zachodnia część znajdująca się w prowincji Yunnan zwana jest Wyżyną Junan-Kuejczou. W regionie tym występują łańcuchy górskie sięgające 5500 m n.p.m. Doliny znajdujące się między nimi są najgłębszymi wąwozami na świecie. Znajdują się tutaj również liczne doliny wieku rzek – południowych dopływów Jangcy, rzeki Yuan Jiang i Mekongu. Bardziej na wchód znajdują się góry Południowochińskie sięgające nieco ponad 2158 m n.p.m. Całe południowe Chiny są rejonem aktywnym sejsmicznie i mogą tu występować trzęsienia ziemi. Wschodnią część tych terenów położona jest na gęsto zaludnionej Nizinie Chińskiej.
Panuje tu klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy monsunowy. Latem na wybrzeżu Morza Południowochińskiego częste jest występowanie burz i tajfunów. Średnie temperatury w lecie wynoszą 27-30°C natomiast w zimie 10-17°C. Najpopularniejszym turystycznie regionem jest wyspa Hajnan posiadająca typowo tropikalny klimat.
W wiecznie zielonych lasach monsunowych można spotkać słonia indyjskiego, mundżaka czy gibony huloki. Z drapieżników występują tu tygrysy i lamparty a z gadów kobra królewska i pyton tygrysi.

Historia

Region ten ze względu na dużą odległość od Pekinu jest stosunkowo niezależny od stolicy. Różni się od reszty kraju językami (występują tu dialekty Guangdongu i Fujian), które często są niezrozumiałe dla Chińczyków z innych części kraju. Najważniejszym miastem wschodniej części południowej części północnych Chin jest Kanton (Guangzhou). Założone zostało w 214 r. p.n.e. jako obóz wojsk cesarskich dynastii Qin. Już w VII wieku miasto stało się międzynarodowym portem, natomiast od XVI wieku stolicą z Europą, szczególnie z Wielką Brytanią, która uczyniła z Kantonu swoją główną bazę do rozprowadzania opium co doprowadziło do wojen opiumowych (1839-1842 i 1856-1860). To właśnie w wyniku drugiej wojny opiumowej pod panowanie Brytyjskie dostał się Hong Kong. Po obaleniu dynastii Qing w 1911 roku Kanton stał się ośrodkiem ruchu Sun Yat-sena i siedzibą Partii Narodowej – Koumintangu, który odpowiedzialny jest za powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.
Ze względu na to, że tereny te były gęsto zaludnione już 200 lat temu, wielu chłopów wyemigrowało za granicę dlatego to właśnie dialekt kantoński jest najczęściej słyszany wśród Chińczyków mieszkającym poza Chinami a najpopularniejsze dania kuchni chińskiej znane za granicą pochodzą właśnie z Kantonu.

Sport i rekreacja

 • Wycieczki objazdowe po Kantonie i Hong Kongu.
 • Na wyspie Hajnan w okolicach Sanya panują dobre warunki do uprawiania surfingu.
 • Dzięki występowaniu licznych malowniczych pas górskich panują tu warunki do wędrówek górskich.
 • Popularne są rejsy po rzekach – szczególnie rzece Li Jiang.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 renminbi (RMB, potocznie yuan)
 • Wiza- wszyscy cudzoziemcy muszą uzyskać wizę wjazdową przed przybyciem do Chin, często nie jest wymagana od odwiedzających tylko Hongkong lub Makau.
 • Stolica – Pekin
 • Strefa czasowa – GMT + 8 godzin
 • Język urzędowy – mandaryński
 • Elektryczność – 220/240 V (wtyczki z dwoma lub trzeba bolcami)
 • Szczepienia – warto prowadzić ważność szczepień tych przeciw tężcowi i polio. Zaleca się szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Chiny Południowe, Chiny - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  31°C
  opady:
  1.0 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1009hPa
  wiatr:
  187°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  18:55
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.28°C max.32°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  174°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  18:55
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.31°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  164°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  18:56
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.27°C max.32°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  153°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  18:56
 • Częściowe zachmurzenie
  min.26°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  163°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  18:57

Chiny Południowe - klimat w Chiny