Chiny - wakacje już od 2799 zł

Na wakacje: Chiny Centralne, Chiny

Przewodnik turystyczny: Chiny/ Chiny Centralne

Słonecznie
25°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
15 km/h60°
Środkowa część kraju obejmuje głównie dorzecze rzeki Jangcy. Jest tu dużo terenów zielonych oraz liczne zabytki. Jest to także region o dużej gęstości zaludnienia. Nazywany bywa spichlerzem państwa, dzięki żyznym ziemiom i dominującemu tu rolnictwu. W centralnej części państwa położone jest Jezioro Zachodnie, które Chińczycy uważają za najpiękniejsze miejsce w całym kraju. Rzeką Jangcy można też udać się na przeprawę przez słynne Sanxia (Trzy Przełomy). Po drodze mija się prowincję Hunan, którą wielu będzie się kojarzyć z Mao. Wzdłuż rzeki zaś wznoszą się szczyty Huang Shan. Kotlina Syczuańska, będąca częścią właśnie środkowych Chin, jest znana na całym świecie ze swojej ostrej kuchni oraz z kamiennego pomnika Buddy w Leshan. Do najważniejszych atrakcji tej części kraju niewątpliwie należy miasto Xi'an gdzie znajduje się słynna terakotowa armia, Klasztor Shaolin czy Jaskinie 10,000 Buddów. W lasach Zachodniego Syczuanu mieszka panda.

Regiony

 • Prowincje Centralno-zachodnie – obejmują część Wyżyny Tybetańskiej oraz pustyni Gobi. Słabo zaludnione, jedne z najbiedniejszych i najmniej odwiedzanych terenów Chin.
 • Prowincje Centralno-wschodnie – obejmują część środkowego i dolnego odcinka Żółtek Rzeki. Liczne zabytki czynią ten region atrakcyjny turystycznie.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Chongqing, Lanzhou, Xi'an, Golmud, Dunhuang.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Armia Terakotowa w Xi'an, Klasztor Shaolin, Jaskinie 10,000 Buddów, Budda z Leshan, Rezerwat Pand Wielkich w Chengdu.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Syczuan (Sichuan), okolice jeziora Qinghai (Kuku-nor), rejon Trzech Przełomów.

Geografia i przyroda

Centralne Chiny cechują się wybitnie urozmaiconą rzeźbą terenu. Zajmują je liczne pasma górskie poprzecinane dorzeczem Jangcy oraz Żółtej Rzeki (Hunag He), które mają swoje źródła właśnie na tym terenie. Obszar ten od zachodu graniczy z Wyżyną Tybetańską i Himalajami natomiast od wschodu z Niziną Chińską. Na terenie Wyżyny Tybetańskiej znajduje się największe słone jezioro w Chinach – Kuku-nor. Na większości tych terenów panuje klimat podzwrotnikowy monsunowy jednak na obrzeżach można odczuć wpływy innych typów klimatów.
Naturalną formacją roślinną na tym obszarze stanowiły lasy liściaste, jednak we wschodniej części regionu zostały one znacznie zdegradowane. W zachodniej części obszaru na terenie Kotliny Syczuańskiej występują wiecznie zielone lasy liściaste.
Na południu regionu znajdują się lasy liściaste i bambusowe gdzie można spotkać jedne z najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt – pandę wielką. W Chengdu znajduje się ośrodek zajmujący się badaniem i ochroną tych zwierząt.

Historia

Wschodnie część centralnych Chin dzięki względnie niewielkiej odległości od Pekinu rozwijała się równolegle ze wschodnimi Chinami. Jedno z największych miast regionu Chengdu już w 400 roku p.n.e. było polityczną, ekonomiczną i kulturalną stolicą Syczuanu. Współcześnie jest to jedno z niewielu wielkich miast w kraju, w którym pomimo gwałtownej modernizacji udało się zachować urok starego miasta wraz z wąskimi tradycyjnymi uliczkami. Zachodnio-centralne Chiny ze względu na wysokie góry i występowanie pustyń był słabo zaludniony w stosunku do wschodniej części kraju. Przez tereny te przebiegał słynny szlak kupiecki znany jako Jedwabny Szlak, już w 200 roku łączył cesarstwo rzymskie z dworem chińskiego cesarza. Było do najważniejsze połączenie między Wschodem z Zachodem przed odkryciem morskiej drogi do Indii. Szczyt rozkwitu szlaku przypada na XIII wiek kiedy co cała jego trasa od Morza Śródziemnego do Chin znalazła się w obrębie Imperium Mongolskiego.

Sport i rekreacja

 • Chengdu można zwiedzać zarówno pieszo jak i na rowerze – nie brakuje tu starych urokliwych uliczek.
 • Wędrówki górskie w północnym Syczuanie oraz wspiąć się na jeden z lodowców w zachodniej części prowincji.
 • Popularny wśród turystów jest Rezerwat Przyrody Wolong zajmujący się ochroną pand wielkich.
 • Rejsy po Trzech Przełomach Jangcy.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 renminbi (RMB, potocznie yuan)
 • Wiza- wszyscy cudzoziemcy muszą uzyskać wizę wjazdową przed przybyciem do Chin, często nie jest wymagana od odwiedzających tylko Hongkong lub Makau.
 • Stolica – Pekin
 • Strefa czasowa – GMT + 8 godzin
 • Język urzędowy – mandaryński
 • Elektryczność – 220/240 V (wtyczki z dwoma lub trzeba bolcami)
 • Szczepienia – warto prowadzić ważność szczepień tych przeciw tężcowi i polio. Zaleca się szczepienia przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Chiny Centralne, Chiny - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  32°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  51%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  99°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  19:37
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  97°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  19:38
 • Intensywne opady deszczu
  min.20°C max.31°C
  opady:
  22.0 mm
  wiatr:
  157°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  19:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.19°C
  opady:
  2.7 mm
  wiatr:
  250°   31 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  19:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.15°C
  opady:
  7.0 mm
  wiatr:
  192°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  19:40

Chiny Centralne - klimat w Chiny